Website Manager

Clairmont Youth Basketball, Camps and VBS

Content



     Clairmont Practice Schedule (updated 11/8/19)

 

Team#/Coach/Practice Time Key: 2019-20

K-1st

Team 1 – Blue – Rico Hunter – Mon 5:30

Team 2 – Green - McGlathery – Mon 6:30

Team 3 – Orange - Elder – Fri -5:30

Team 4 – Lt. Blue - Kenney – Mon 5:30

 

HS girls

Team 1 – Pink – Guzman – Mon 5:30

Team 2 – Purple – Cook – Mon 5:30

Team 3 – Red – Levine - Tues 7:30

Team 4 – Orange –Messick - Fri 7:30

2/3 girls

Team 1 –Teal - Vertino – Wed 5:30

Team 2– Purple - Weddle– Wed 5:30

Team 3– Blue – Von -Fri 5:30

Team 4 –Yellow – Hurst– Fri 5:30

 

2/3 boys

Team 1 – Lt. Blue – Ardent – Monday 6:30

Team 2 –Green– Basu – Wed 5:30

Team 3 – Black – Hunter – Fri 6:30

Team 4 – Red– Davis – Fri 6:30

Team 5 –Gold– TBA – Mon 6:30

Team 6 – Grey – Martin – Mon 5:30

 

4/5 girls

Team 1 – -Pink – Burke - Wed – 6:30

Team 2– Black – Kenney Fri – 4:30

Team 3 – Teal – Cooper – Fri 6:30

Team 4– Red – Messick – Fri 6:30

 

4/5 boys

Team 1 – Lt. Blue – Weatherly – Tues 7:30

Team 2- Gold -Grubel – Tues 7:30

Team 3 – Black – Hidell – Wed 6:30

Team 4 – Red – Vertino – Wed 6:30

Team 5 – Grey– McHoul – Thurs 7:30

Team 6 – Silver - Martin– Mon 6:30

Team 7 – Green – Von – Fri 7:30

Team 8 – Blue - Spelmon– Wed 7:30

6/7th grade boys

Team 1 – Green - Lanford – Mon 7:30

Team 2 –Black – Berry – Mon 7:30

Team 3 –Lt. Blue - Gage – Wed 7:30

Team 4 –Blue – David – Wed 7:30

Team 5 –Silver - Spelmon – Wed 6:30

Team 6 –Purple - Kray – Fri 7:30

Team 7 –Grey - Gaston – Fri 8:30

Team 8 – Red- Harding – Fri 8:30

M.S. girls

Team 1 – Purple – Cook – Mon 7:30

Team 2 –Orange – McMillen – Tues 8:30

Team 3 –Black -Wilke – Tues 8:30

Team 4 –Blue -Kirsch – Wed 7:30

 

 

8/9th grade boys

Team 1 – Red – Chilton - Mon 8:30

Team 2 – Black – Brown – Tues 7:30

Team 3 - Gold – Elder – Tues 8:30

Team 4 – Orange – Berry – Tues 8:30

Team 5 – Grey - Flowers – Wed 7:30

Team 6– Blue – Whitaker – Wed 8:30

Team 7 –Green – Brumbaugh – Thurs 7:30

Team 8 – Purple – Beer – Thurs 7:30

Team 9 – Lt. Blue – Messick – Thurs 8:30

Team 10 – Neon - Starr – Thurs 8:30

 

H.S. boys

Team 1 –Purple – Cook – Mon 8:30

Team 2 – Black – Lanford – Mon 8:30

Team 3 – Silver – Sedlack – Mon 8:30

Team 4 – Lt. Blue – Walden – Wed 8:30

Team 5 – Green – D.Davis – Wed 8:30

Team 6 – Blue – Reese – Wed 8:30

Team 7 – White – Cloud – Thurs 8:30

Team 8 – Orange – Penescu – Thurs 8:30

Team 9 – Neon – TBA – Thurs 7:30

Team 10 – Gold -TBA – Fri 7:30

Team 11 – Teal – Prusiik/Gregory– Fri 8:30

Team 12 – Grey - TBA – Fri 8:30


 

 

 

Date

Time

Court A

Court B

Division

Home

Visitor

Division

Home

Visitor

Saturday,

Nov 23

9am

K/1st

1- Blue

2- Green

K/1st

3-Orange

4- Lt. Blue

10am

2/3 Girls

1-Teal

2-Purple

2/3 Girls

3-Blue

4-Yellow

11am

2/3 Boys

1-Lt. Blue

4-Red

2/3 Boys

5-Gold

2-Green

12pm

2/3 Boys

3- Black

6- Grey

4/5 Girls

1-Pink

2-Black

1pm

4/5 Girls

3-Teal

4-Red

4/5 Boys

1-Lt. Blue

2-Gold

2pm

4/5 Boys

3-Black

    4-Red

4/5 Boys

5-Grey

6-Silver

3pm

4/5 Boys

7-Green

8-Blue

MS Girls

1-Purple

2-Orange

4pm

MS Girls

3-Black

4-Blue

6/7 Boys

1-Green

2-Black

5pm

6/7 Boys

3-Lt. Blue

4-Blue

6/7 Boys

5-Silver

6-Purple

6pm

6/7 Boys

7-Grey

8-Red

8/9 Boys

6-Blue

1-Red

7pm

8/9 Boys

2-Black

7-Green

8/9 Boys

3-Gold

8-Purple

8pm

8/9 Boys

4-Orange

9-Lt. Blue

8/9 Boys

5-Grey

10-Neon


Sunday,

Nov 24


5:30pm


HS Girls


1-Fuschia


2-Purple


HS Girls


3-Red


4-Orange

6:30pm

HS Boys

4-Lt. Blue

12-Grey

HS Boys

5-Green

9-Neon

7:30pm

HS Boys

3-Silver

6-Blue

HS Boys

8-Orange

10-Gold

 

8:30pm

HS Boys

7-White

11-Teal

HS Boys

2-Black

1-Purple

 

 

 

 

 

 

Date

Time

Court A

Court B

Division

Home

Visitor

Division

Home

Visitor

Saturday,

Dec 7

9am

K/1st

1- Blue

3- Orange

K/1st

2- Green

4-Lt. Blue

10am

2/3 Girls

1- Teal

3-Blue

2/3 Girls

2-Purple

4-Yellow

11am

2/3 Boys

1-Lt. Blue

2-Green

2/3 Boys

3- Black

4-Red

12pm

2/3 Boys

5-Gold

6- Grey

4/5 Girls

1-Pink

3-Teal

1pm

4/5 Girls

2-Black

4-Red

4/5 Boys

1-Lt. Blue

3-Black

2pm

4/5 Boys

2-Gold

5-Grey

4/5 Boys

4-Red

8-Blue

3pm

4/5 Boys

6-Silver

7-Green

MS Girls

1-Purple

3-Black

4pm

MS Girls

2-Orange

4-Blue

6/7 Boys

1-Green

3-Lt. Blue

5pm

6/7 Boys

2-Black

5-Silver

6/7 Boys

4-Blue

8-Red

6pm

6/7 Boys

6-Purple

7-Grey

8/9 Boys

2-Black

1-Red

7pm

8/9 Boys

6-Blue

3-Gold

8/9 Boys

4-Orange

7-Green

8pm

8/9 Boys

5-Grey

8-Purple

8/9 Boys

10-Neon

9-Lt. Blue

Sunday,

Dec 8

5:30pm

HS Girls

1-Fuschia

3-Red

HS Girls

2-Purple

4-Orange

6:30pm

HS Boys

6-Blue

8-Orange

HS Boys

10-Gold

7-White

7:30pm

HS Boys

1-Purple

11-Teal

HS Boys

2-Black

4-Lt. Blue

 

8:30pm

HS Boys

12-Grey

5-Green

HS Boys

9-Neon

3-Silver

 

 

 

 

 

 

Date

Time

Court A

Court B

Division

Home

Visitor

Division

Home

Visitor

Saturday,

Dec 14

9am

K/1st

1- Blue

4- Lt. Blue

K/1st

2- Green

3-Orange

10am

4/5 Boys

2-Gold

6-Silver

4/5 Boys

5-Grey

7-Green

11am

2/3 Boys

3- Black

1-Lt. Blue

2/3 Boys

6- Grey

2-Green

12pm

2/3 Boys

4-Red

5-Gold

4/5 Girls

1-Pink

4-Red

1pm

4/5 Girls

2-Black

3-Teal

4/5 Boys

1-Lt. Blue

4-Red

2pm

2/3 Girls

1-Teal

4-Yellow

2/3 Girls

2-Purple

3-Blue

3pm

4/5 Boys

3-Black

8-Blue

MS Girls

1-Purple

4-Blue

4pm

MS Girls

2-Orange

3-Black

6/7 Boys

1-Green

4-Blue

5pm

6/7 Boys

2-Black

6-Purple

6/7 Boys

5-Silver

7-Grey

6pm

6/7 Boys

3-Lt. Blue

8-Red

8/9 Boys

1-Red

3-Gold

7pm

8/9 Boys

2-Black

4-Orange

8/9 Boys

6-Blue

5-Grey

8pm

8/9 Boys

7-Green

10-Neon

8/9 Boys

8-Purple

9-Lt. Blue

Sunday,

Dec 15

5:30pm

HS Girls

1-Fuschia

4-Orange

HS Girls

2-Purple

3-Red

6:30pm

HS Boys

11-Teal

2-Black

HS Boys

7-White

1-Purple

7:30pm

HS Boys

4-Lt. Blue

5-Green

HS Boys

9-Neon

12-Grey

 

8:30pm

HS Boys

3-Silver

8-Orange

HS Boys

10-Gold

6-Blue

 

 

 

 

 

Date

Time

Court A

Court B

Division

Home

Visitor

Division

Home

Visitor

Saturday,

Jan 11

9am

K/1st

1- Blue

2- Green

K/1st

3-Orange

4- Lt. Blue

10am

2/3 Girls

1-Teal

2-Purple

2/3 Girls

3-Blue

4-Yellow

11am

2/3 Boys

6- Grey

1-Lt. Blue

2/3 Boys

3- Black

5-Gold

12pm

2/3 Boys

2-Green

4-Red

4/5 Girls

1-Pink

2-Black

1pm

4/5 Girls

3-Teal

4-Red

4/5 Boys

1-Lt. Blue

5-Grey

2pm

4/5 Boys

2-Gold

4-Red

4/5 Boys

3-Black

7-Green

3pm

4/5 Boys

6-Silver

8-Blue

MS Girls

1-Purple

2-Orange

4pm

MS Girls

3-Black

4-Blue

6/7 Boys

1-Green

5-Silver

5pm

6/7 Boys

2-Black

4-Blue

6/7 Boys

3-Lt. Blue

7-Grey

6pm

6/7 Boys

6-Purple

8-Red

8/9 Boys

1-Red

4-Orange

7pm

8/9 Boys

5-Grey

3-Gold

8/9 Boys

10-Neon

2-Black

8pm

8/9 Boys

6-Blue

9-Lt. Blue

8/9 Boys

7-Green

8-Purple

Sunday,

Jan 12

5:30pm

HS Girls

1-Fuschia

2-Purple

HS Girls

3-Red

4-Orange

6:30pm

HS Boys

1-Purple

8-Orange

HS Boys

2-Black

12-Grey

7:30pm

HS Boys

3-Silver

7-White

HS Boys

4-Lt. Blue

6-Blue

 

8:30pm

HS Boys

5-Green

11-Teal

HS Boys

9-Neon

10-Gold

 

 

 

 

Date

Time

Court A

Court B

Division

Home

Visitor

Division

Home

Visitor

Saturday,

Jan 18

9am

K/1st

1- Blue

3-Orange

K/1st

2- Green

4- Lt. Blue

10am

2/3 Girls

1-Teal

3-Blue

2/3 Girls

2-Purple

4-Yellow

11am

2/3 Boys

5-Gold

1-Lt. Blue

2/3 Boys

6- Grey

4-Red

12pm

2/3 Boys

3- Black

2-Green

4/5 Girls

1-Pink

3-Teal

1pm

4/5 Girls

2-Black

4-Red

4/5 Boys

1-Lt. Blue

6-Silver

2pm

4/5 Boys

2-Gold

3-Black

4/5 Boys

5-Grey

8-Blue

3pm

4/5 Boys

4-Red

7-Green

MS Girls

1-Purple

3-Black

4pm

MS Girls

2-Orange

4-Blue

6/7 Boys

1-Green

6-Purple

5pm

6/7 Boys

2-Black

3-Lt. Blue

6/7 Boys

5-Silver

8-Red

6pm

6/7 Boys

4-Blue

7-Grey

8/9 Boys

5-Grey

1-Red

7pm

8/9 Boys

4-Orange

10-Neon

8/9 Boys

3-Gold

9-Lt. Blue

8pm

8/9 Boys

2-Black

8-Purple

8/9 Boys

7-Green

6-Blue

Sunday,

Jan 19

5:30pm

HS Girls

1-Fuschia

3-Red

HS Girls

2-Purple

4-Orange

6:30pm

HS Boys

2-Black

9-Neon

HS Boys

3-Silver

4-Lt. Blue

7:30pm

HS Boys

8-Orange

7-White

HS Boys

6-Blue

11-Teal

 

8:30pm

HS Boys

5-Green

1-Purple

HS Boys

10-Gold

12-Grey

 

 

 

 

 

 

Date

Time

Court A

Court B

Division

Home

Visitor

Division

Home

Visitor

Saturday,

Jan 25

9am

K/1st

1- Blue

4- Lt. Blue

K/1st

2- Green

3-Orange

10am

2/3 Girls

1-Teal

4-Yellow

2/3 Girls

2-Purple

3-Blue

11am

2/3 Boys

1-Lt. Blue

4-Red

2/3 Boys

5-Gold

2-Green

12pm

2/3 Boys

3- Black

6- Grey

4/5 Girls

1-Pink

4-Red

1pm

4/5 Girls

2-Black

3-Teal

4/5 Boys

4- Red

5-Grey

2pm

4/5 Boys

1-Lt. Blue

7-Green

4/5 Boys

3- Black

6-Silver

3pm

4/5 Boys

2-Gold

8-Blue

MS Girls

1-Purple

4-Blue

4pm

MS Girls

2-Orange

3-Black

6/7 Boys

4-Blue

5-Silver

5pm

6/7 Boys

1- Green

7-Grey

6/7 Boys

3-Lt. Blue

6-Purple

6pm

6/7 Boys

2-Black

8-Red

8/9 Boys

10-Neon

1-Red

7pm

8/9 Boys

9-Lt. Blue

5-Grey

8/9 Boys

4-Orange

8-Purple

8pm

8/9 Boys

7-Green

3-Gold

8/9 Boys

2-Black

6-Blue

Sunday,

Jan 26

5:30pm

HS Girls

1-Fuschia

4-Orange

HS Girls

2-Purple

3-Red

6:30pm

HS Boys

5-Green

6-Blue

HS Boys

7-White

9-Neon

7:30pm

HS Boys

1-Purple

10-Gold

HS Boys

2-Black

8-Orange

 

8:30pm

HS Boys

3-Silver

12-Grey

HS Boys

4-Lt. Blue

11- Teal

 

 

 

 

 

Date

Time

Court A

Court B

Division

Home

Visitor

Division

Home

Visitor

Saturday,

Feb 1

9am

K/1st

1- Blue

2- Green

K/1st

3-Orange

4- Lt. Blue

10am

2/3 Girls

1-Teal

2-Purple

2/3 Girls

3-Blue

4-Yellow

11am

2/3 Boys

1-Lt. Blue

2-Green

2/3 Boys

3- Black

4-Red

12pm

2/3 Boys

5-Gold

6- Grey

4/5 Girls

1-Pink

2-Black

1pm

4/5 Girls

3-Teal

4-Red

4/5 Boys

1-Lt. Blue

8-Blue

2pm

4/5 Boys

2-Gold

7-Green

4/5 Boys

3-Black

5-Grey

3pm

4/5 Boys

4-Red

6-Silver

MS Girls

Playoffs

Playoffs

4pm

MS Girls

Playoffs

Playoffs

6/7 Boys

Playoffs

Playoffs

5pm

6/7 Boys

Playoffs

Playoffs

6/7 Boys

Playoffs

Playoffs

6pm

6/7 Boys

Playoffs

Playoffs

8/9 Boys

Playoffs

Playoffs

7pm

8/9 Boys

Playoffs

Playoffs

8/9 Boys

Playoffs

Playoffs

8pm

8/9 Boys

Playoffs

Playoffs

8/9 Boys

Playoffs

Playoffs

Sunday,

Feb 2

5:30pm

HS Girls

Playoffs

Playoffs

HS Girls

Playoffs

Playoffs

6:30pm

HS Boys

Playoffs

Playoffs

HS Boys

Playoffs

Playoffs

7:30pm

HS Boys

Playoffs

Playoffs

HS Boys

Playoffs

Playoffs

 

8:30pm

HS Boys

Playoffs

Playoffs

HS Boys

Playoffs

Playoffs

 

 

 

Date

Time

Court A

Court B

Division

Home

Visitor

Division

Home

Visitor

Saturday,

Feb 8

9am

K/1st

1- Blue

3-Orange

K/1st

2- Green

4- Lt. Blue

10am

2/3 Girls

1-Teal

3-Blue

2/3 Girls

2-Purple

4-Yellow

11am

2/3 Boys

3- Black

1-Lt. Blue

2/3 Boys

6- Grey

2-Green

12pm

2/3 Boys

4-Red

5-Gold

4/5 Girls

1-Pink

3-Teal

1pm

4/5 Girls

2-Black

4-Red

4/5 Boys

1-Lt. Blue

2- Gold

2pm

4/5 Boys

3-Black

4-Red

4/5 Boys

5-Grey

6-Silver

3pm

4/5 Boys

7-Green

8-Blue

MS Girls

Playoffs

Playoffs

4pm

MS Girls

Playoffs

Playoffs

6/7 Boys

Playoffs

Playoffs

5pm

6/7 Boys

Playoffs

Playoffs

6/7 Boys

Playoffs

Playoffs

6pm

6/7 Boys

Playoffs

Playoffs

8/9 Boys

Playoffs

Playoffs

7pm

8/9 Boys

Playoffs

Playoffs

8/9 Boys

Playoffs

Playoffs

8pm

8/9 Boys

Playoffs

Playoffs

8/9 Boys

Playoffs

Playoffs

Sunday,

Feb 9

5:30pm

HS Girls

Playoffs

Playoffs

HS Girls

Playoffs

Playoffs

6:30pm

HS Boys

Playoffs

Playoffs

HS Boys

Playoffs

Playoffs

7:30pm

HS Boys

Playoffs

Playoffs

HS Boys

Playoffs

Playoffs

 

8:30pm

HS Boys

Playoffs

Playoffs

HS Boys

Playoffs

Playoffs

 

Privacy Statement  |  Terms of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  |  Copyright © 2020 Clairmont Presbyterian Church Activities Ministry Login